Жизнената среда в дома е сред нещата, които забравяме в забързаното ни ежедневие. Нарушаването на този баланс може да окаже влияние и върху нашето благосъстояние. Може да доведе до главоболие, хронична умора и алергии. За щастие, сравнително лесно можете да подобрите жизнената среда вкъщи. С няколко бързи промени ще постигнете чудеса.
Добре проветреното помещение е най-лесният начин да постигнете здравословна жизнена среда
Проветрявайте по няколко пъти на ден. Отворете няколко прозореца, за да създадете течение и да постъпи повече свеж въздух. Създайте си навик да проветрявате всеки ден. Отделете 5-10 мин. сутрин, преди да тръгнете за работа, след като се върнете от дългия работен ден и преди да си легнете. Ако се придържате към този график, мигновено ще усетите промяна.
Сушете прането си навън
Ако сушите прането си вкъщи, водата, която се изпарява, ще остане по стените, завесите и дори в килима. Това вреди на жизнената среда -влагата е сред основните виновници за появата на мухъл. Най-лесното решение – изнесете сушилника навън. Освен това дрехите, които съхнат навън, изглеждат по-чисти. Ако все пак нямате възможност да изнесете сушилника навън, отворете широко прозорците, докато изсъхне прането.
Внимавайте за изпаренията от банята
Щом стане дума за изпарения на вода, банята е мястото, където това се случва ежедневно. Проветрете добре, щом свършите с вземането на душ. Ето защо препоръчваме: кратки бани, добро проветряване и не забравяйте да затворите вратата, за да не се разнася влагата в цялото жилище.
Растенията ще подобрят климата в жилището
Зелените растения в жилището имат положителен ефект върху жизнената среда. Те ще „пречистят“ въздуха и ще внесат свежест във всяко помещение. Не е нужно да се отрупвате с цветя, храсти и декоративни дървета, достатъчно е да имате малко зеленина в стаята.
Внимавайте със свещите и печките на дърва
Свещите и печките на дърва отделят частици, които вредят на жизнената среда. Намалете тяхното използване или ако държите да имате запалени свещи около Вас, проветрете добре – преди, по време и след тяхната употреба.
Редовно чистене
Прахът и другите мръсотии имат негативен ефект върху интериорния климат. Ако имате вградена вентилация или отдушник – почиствайте редовно решетките. Там се задържа много прах, който лесно се разнася.
Намалете използването на силни почистващи препарати
От значение е и какви почистващи препарати използвате. По-силните имат добавени химикали, които отделят значително количество вредни частици. Опитайте се да ги замените с препарати без добавки или естествени почистващи средства - оцет или лимонена киселина. И все пак ако се стигне до тяхното използване – проветрете добре.
Нови прозорци в стара сграда
Ако живеете в по-стара сграда, където прозорците са подменени с нови, нормално е те да се запотяват с настъпването на по-студените месеци, тъй като помещението е херметически затворено. Уверете се, че имате вентилационни отвори – поне един във всяка стая – за да избегнете това.